Magyar Katolikus Lexikon > Sz > szatmáregyházmegyei szentév

szatmáregyházmegyei szentév, 1903-1904: A szatmári egyházmegye fennállásának 100. évfordulója alkalmával Meszlényi Gyula mpp. kérésére X. Pius p. a jubileumi évet az egyhm. számára szentévnek nyilvánította. A hívek számára advent 4. vasárnapján hirdették ki: a jubileumi év 1903 karácsonyától 1904 karácsony vigíliájáig tart. A jubileumi év minden vasár- és ünnepnapján minden tp-ban szentségimádást tartottak, néhány nagyobb ünnepre pedig a Szentatya →teljes búcsút engedélyezett. A mpp. erre az évre minden áldozópapnak megadta a föloldozás hatalmát a pp-nek fenntartott esetekre is. Az egyhm. jubileumi főünnepéül dec. 8-át, a Szeplőtelen Fogantatás dogmája kihirdetésének jubileumi ünnepét jelölte, ekkor adta át a híveknek a belsőleg megújított szatmári szegyh-at. A ~ben a jezsuiták 16 pléb-n tartottak missziót. Egyhm. zarándoklatot szerveztek Máriapócsra. - A ~ alkalmából elkészítették az egyhm. emlékkv-ét (Schematizmus Centenarius), kiadták Hám János pp. életrajzát, valamint a Szentek legendái c. gyűjt-t. B.L.B.

Lessenyey Ferenc: A szatmári ppi egyhm. Szent Éve. 1904. Szatmárnémeti, 1905.